Posted by on 3 kwietnia 2017

Na ostatnim spotkaniu gościliśmy o. Hieronima Stypę OFM, który tym razem opowiedział nam o antykoncepcji, która dziś wydaje się być niezwykle aktualnym tematem.

Nauczanie Kościoła w jej zakresie jest jednoznaczne. W encyklice Casti Connubi czytamy: „(…) żadna nawet najpoważniejsza przyczyna nie może sprawić, aby to co w swej istocie jest przeciwne naturze stało się zgodne z naturą i tym samym moralnie uczciwe.” Z kolei „Gaudium et spes” mówi:  „Niech zaś chrześcijańscy małżonkowie będą świadomi tego, że w swoim sposobie działania (pełniąc misje rodzicielską) nie mogą postępować całkowicie dowolnie, lecz że zawsze maja się kierować sumieniem, które ma być dostosowywane do prawa Bożego, w posłuszeństwie Urzędowi Nauczycielskiemu Kościoła Niech zaś chrześcijańscy małżonkowie będą świadomi tego, że w swoim sposobie działania (pełniąc misje rodzicielską) nie mogą postępować całkowicie dowolnie, lecz że zawsze maja się kierować sumieniem, które ma być dostosowywane do prawa Bożego, w posłuszeństwie Urzędowi Nauczycielskiemu Kościoła”. Zaś „Humanae Vitae” jasno stwierdza: „Konieczną jest rzeczą, aby każdy akt małżeński zachował swoje wewnętrzne przeznaczenie do przekazywania życia ludzkiego (HV,11).”

Mimo tej jasności antykoncepcja jest nader powszechna. Stosuje się środki mechaniczne i hormonalne, które nierzadko działają wczesnoporonnie. Neguje ona naturalność oraz spłyca akt małżeński pozbawiając go aspektu jednoczącego i rodzicielskiego.

Prelekcję o. Hieronima zakończyła żywa dyskusja, co pokazuje aktualność tematyki oraz potrzebę rozważania tematów poruszanych przez o. Hieronima

 

Posted in: Bez Kategorii
//