Posted by on 19 listopada 2015

Religia, poezja i filozofia – na takich filarach można oprzeć nauczanie Jana Pawła II. Jego osobę oraz myśli przybliżył nam dzisiejszy gość. I to nie byle kto. Naszym prelegentem był ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz – członek Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk.

Mistrz gestów i wymownych działań. Realista, który nie ukrywał, że wiara w Chrystusa nie jest wolna od cierpienia – tak ksiądz Paweł przedstawił nam Jana Pawła II.  Niewątpliwie był to papież, który pomógł wiernym „oswoić”  Watykan. Być może jego nauczanie jest dziś nawet bardziej aktualne, niż podczas 27-letniego pontyfikatu.

„Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi”.  Niewielu wie, że pielgrzymka, podczas której padły te słowa, była możliwa tylko dzięki temu, że wcześniej Jan Paweł II odwiedził Meksyk.

Ksiądz Paweł poruszył też inną ciekawą kwestię. Skąd bierze się brak poczucia bezpieczeństwa wśród wielu wierzących? Być może odpowiedź tkwi w tym, że dla wielu współczesnych ludzi Bóg stał się…trochę za bardzo pomyślany. Część z nas wykształciła sobie obraz Boga jako bytu abstrakcyjnego. Jako bardziej idei niż Osoby. Tymczasem Bóg całkiem realnie działa w życiu każdego z nas. Jest obecny w  każdej minucie naszej szarej codzienności.

Spotkanie zakończyliśmy nieszporami. A później tradycyjnie była integracja w kawiarni.

Posted in: Bez Kategorii
//