Posted by on 7 lutego 2019

Na ostatnim spotkaniu z cyklu patriotycznego poruszyliśmy temat Wielkiego Księstwa Litewskiego. Prowadził je nasz kolega z Duszpasterstwa, Grzegorz Rybacki.

Gdzie się podziało Wielkie Księstwo Litewskie? Co po nim pozostało? Księstwo wczoraj i dziś. Grzegorz opowiadał nam o historii tego państwa – jakie były jego tereny, jak przedstawiały się unie polsko-litewskie, a także jaka była tożsamość ludzi zamieszkujących tereny Wielkiego Księstwa Litewskiego. Dowiedzieliśmy się też, jak dziś wygląda świadomość ludzi mieszkających na terenach zajmowanych przez Księstwo oraz kto czuje się obecnie jego spadkobiercą.

Spotkanie miało charakter gawędy historyczno-politycznej, bowiem nie była to jedynie zwykła prelekcja. Co jakiś czas prelegent zadawał nam ciekawe pytania, na które razem staraliśmy się znaleźć odpowiedź. Nie były to pytania ściśle historyczne. Zastanawialiśmy się, z jakim wydarzeniem historycznym kojarzy się usłyszany w czasie prezentacji fragment piosenki, który z języków Rzeczypospolitej zwiększył swoje użycie w czasach rozbiorowej rusyfikacji oraz jakiego języka używała administracja Wielkiego Państwa.

Już wkrótce, na kolejnych spotkaniach z cyklu patriotycznego, poruszymy inne ciekawe tematy, zaglądając w najbardziej interesujące lub mniej znane karty naszej historii.

Posted in: Bez Kategorii
//