Posted by on 18 lutego 2019

Na ostatnim spotkaniu z cyklu patriotycznego mieliśmy szansę dowiedzieć się bardziej i mniej znanych faktów na temat Powstania Wielkopolskiego. Wszystko to za sprawą pana Wojciecha Lorka, doktoranta Wydziału Historycznego UAM w Poznaniu i pracownika Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego.

Ci, którzy spodziewali się usłyszeć jedynie fakty historyczne, mogli się mile zaskoczyć. Prowadzący, oprócz wiedzy o przebiegu zrywu Wielkopolan (który również okazał się nieco inny od prezentowanego zazwyczaj na lekcjach historii), zabrał ze sobą umundurowanie i broń powstańczą. Szansa obcowania z tymi rekwizytami pozwoliła nam wręcz doświadczyć ówczesnych wydarzeń, przenosząc nas w XX wiek.

Spotkanie to pokazało również jak bardzo prawdziwa może być maksyma mówiąca o tym, że historia jest nauczycielką życia. Sprzeciw wobec germanizacji stanowi bowiem doskonały przykład dla kolejnych pokoleń jeśli chodzi o odpieranie ataków na tożsamość narodową oraz religijną.

Nasz gość wyszedł z inicjatywą poprowadzenia kolejnych spotkań, na którą my chętnie przystaliśmy. Nie możemy się już doczekać tych spotkań.

Posted in: Bez Kategorii
//