Posted by on 4 czerwca 2020

Gościem naszego spotkania był o. dr Janusz Pyda OP, który w bardzo interesujący sposób wyjaśnił nam, czym jest acedia. To jeden z grzechów głównych, a dokładnie to wada o reakcji łańcuchowej. Zanim dopadnie nas demon południa, pojawi się lenistwo fizyczne, następnie lenistwo duchowe, na końcu acedia.

Jakie są objawy lenistwa fizycznego? Człowiek opanowany takim rodzajem lenistwa m.in. marudzi, swoją pracę wykonuje powoli i niesolidnie, robi rzeczy, które w danym momencie są niepotrzebne, podejmuje się zadań, lecz zrzuca ich wykonanie na kogoś innego.

Czym przejawia się lenistwo duchowe? U osoby opanowanej tym rodzajem lenistwa można zaobserwować m.in. niedbałość w pracy nad wadami (zwłaszcza nałogami) i cnotami, brak planu poprawy po spowiedzi świętej, odwlekanie nawrócenia, tracenie czasu danego na zbawienie oraz brak gorliwości w tym, co robi.

Z kolei Ewargiusz z Pontu wyjaśnia nam dokładnie co to jest acedia. „Acedia jest jednoczesnym i długotrwałym pobudzeniem popędliwości i pożądliwości, ta pierwsza złości na to, co obecne, druga pożąda tego, co nieobecne.” Jakie są objawy acedii? Człowiek m.in. nie akceptuje tego w czym jest i marzy o tym czego nie posiada, okazuje znużenie, ma potrzebę ciągłych zmian, obwinia innych lub okoliczności zewnętrzne za własne cierpienia.

Temat okazał się niezwykle ciekawy, a jednocześnie bardzo aktualny. Jak zauważył nasz gość kultura, w której żyjemy jest acedyczna, tzn. zawiera w sobie wiele bezsensownych zmian, często są to zmiany dla samej zmiany.

Posted in: Bez Kategorii
//