Posted by on 2 marca 2017

W Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy „Każde stworzenie posiada swoją własną dobroć i doskonałość”. Co to oznacza? Odpowiedzi na to pytanie staraliśmy się poszukać na ostatnim spotkaniu z o. Leonardem Bieleckim OFM poświęconemu właśnie dobroci.

Dobroć to antidotum na zło. Należy się nim dzielić, inaczej człowiek nie osiągnie szczęścia. Jak czytamy w Ewangelii wg św. Mateusza, „Dobry człowiek z dobrego skarbca wydobywa dobre rzeczy, zły człowiek ze złego skarbca wydobywa złe rzeczy.” Tak więc dobro wypływa również ze słów kierowanych do drugiego człowieka. Często najbardziej boli krzywda wyrządzona właśnie słowem. Podążając za słowami świętego Pawła „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!” należałoby zadbać o to, aby nasza mowa nie była nośnikiem zła.

Zarówno dobre jak i złe mogą być również czyny. Tutaj także bezcenna wydaje się być wskazówka świętego Pawła potwierdzona innymi fragmentami Biblii: „Dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą”, „Błogosławcie tych, którzy Was prześladują” oraz „Módlcie się za tych, którzy Was oczerniają”. Oby nie zabrakło nam siły na postępowanie według tych zasad.

 

Posted in: Bez Kategorii
//