Posted by on 3 marca 2016

Czy wiecie, że głównym zadaniem szpitali zakładanych we wczesnym średniowieczu nie była opieka nad chorymi? Łacińskie słowo „hospitare” oznacza „gościć”, „odwiedzać”. Dlatego w pierwszych ośrodkach prowadzonych przez Kawalerów Maltańskich skupiano się przede na pomocy bezdomnym i udzielaniu schronienia pielgrzymom. A gdy leczenie chorych stało się już domeną szpitali, nie każdy miał komfort powrotu do zdrowia we własnym, osobnym łóżku.

Na czwartkowym spotkaniu gościliśmy pana Pawła Koczewskiego oraz Macieja Koszutskiego – wiceprezydenta Związku Polskich Kawalerów Maltańskich. Pytanie, które cisnęło nam się na usta, nie pozostało bez odpowiedzi – obaj panowie są szczęśliwymi mężami. Są również lekarzami, a ich posługa polega na niesieniu nieodpłatnej pomocy każdemu, kto jej potrzebuje.

Związek Kawalerów Maltańskich, działający przy Zakonie Joannitów, skupia osoby świeckie. Jego członkami zostają tylko ci, którzy otrzymają zaproszenie – nie można się zatem do niego zapisać. Mimo że nazwa może mylić, w jego szeregach działają nie tylko mężczyźni. Niegdyś nastręczało to pewnych trudności natury formalnej. Pierwsze Damy Maltańskie w papierach i dokumentach opisywane były jako kawalerowie.

Patronem Zakonu Maltańskiego jest św. Jan Chrzciciel. Zakon powstał ok. 900 lat temu jako szpitalne bractwo rycerskie. Pomimo trudności, których nie szczędziła im długa historia, Joannici zawsze starali się odpowiadać na aktualne problemy i potrzeby. Dziś, oprócz świadczenia pomocy medycznej, ratują ofiary klęsk żywiołowych i z poświęceniem pomagają ludziom cierpiącym w konfliktach zbrojnych. Czy wiecie, że Zakon Kawalerów Maltańskich posiada status obserwatora ONZ? Ostatnią wojną, w której uczestniczyli jego członkowie, był konflikt w Gruzji.

A czym zajmują się Kawalerowie Maltańscy w Poznaniu? Prowadzą poradnię onkologiczną i gabinety specjalistyczne, a także ośrodek pomocy geriatrycznej. Organizują warsztaty terapii zajęciowej i opiekują się dziećmi w świetlicy środowiskowej. To nich wzięła się nazwa Jeziora Maltańskiego, bowiem działają na gruntach pobliskiego kościoła św. Jana Jerozolimskiego. Otrzymali je już w XII wieku. Można więc powiedzieć, że Zakon Kawalerów Maltańskich jest najstarszą organizacją charytatywną w Poznaniu.

Posted in: Bez Kategorii
//