Posted by on 18 czerwca 2018

Spotkanie w miniony czwartek miało szczególny charakter. Naszymi gośćmi byli Dorota i Kamil Szumotalscy z Warszawy, znani z videobloga „Przyklejeni”. W czwartkowy wieczór w dużej salce pod kościołem podzielili się z nami swoim doświadczeniem dwuletniego stażu w małżeństwie.

Pomysł na bloga zrodził się po tym, gdy wzięli udział w reportażu na temat sakramentu małżeństwa. Jako tercjarze dominikańscy postanowili wyjść z Ewangelią do świata. Swoim świadectwem dzielą się nie tylko przez Internet, ale także na spotkaniach- między innymi takich jak nasze 🙂 

Jak być oddanym w małżeństwie i ofiarnym w relacji?

Z ofiarnością i poświęceniem ściśle kojarzą się zawody związane ze służbą publiczną. Jeśli rozumiemy oddanie jako służbę drugiemu, w tym wypadku – mężowi czy żonie, mamy ku temu do dyspozycji różne narzędzia. Pierwsze z nich to rozwój wewnętrzny, czyli osobiste nawrócenie.

Tak jak w przypadku lekarza, strażaka czy policjanta – ofiarowujemy się do końca, ryzykując życie, by ratować drugą osobę. Celem małżeństwa jest doprowadzenie współmałżonka do zbawienia.

Jak dawać szczęście, a nie unieszczęśliwiać na siłę?

Odpowiedzi <<Przyklejeni>> szukają w Piśmie Świętym: “Szczęśliwy mąż, który ma dobrą żonę” (Syr 26,1). Kluczowe jest dążeniu w swoich działaniach do dobra współmałżonki/ a . Dobry mąż stara się być najlepszą wersją siebie – każdego dnia, poprzez małe, codzienne gesty.

Dobra żona patrzy realnie na swojego małżonka. Nadmierne oczekiwania mogą prowadzić do agresji, również ukrytej. Niesprawiedliwością jest karać męża czy żonę za brak realizacji swoich nie wyrażonych na głos pragnień.

Gdzie przebiega granica między “ja” a “my”?

Obie sfery – indywidualna i wspólnotowa są tak samo ważne w związku. Każda para małżeńska musi znaleźć swoją granicę. Dlatego nie ma jedynej poprawnej odpowiedzi na pytanie czy mąż może sam wyjechać w góry na pięć dni.

Potrzebna jest formacja sumienia. Dobrze uformowane sumienie podpowie nam, kiedy te granice są przekraczane.

Jak pielęgnować miłość, wierność i uczciwość małżeńską?

Niewierność to brak jedności i nie oznacza tylko fizyczną zdradę. Przejawia się to między innymi w podejściu do współżycia; często kobiety odmawiają zbliżenia po to, by zranić męża. Brak wierności to również oczernianie współmałżonka przy rodzinie i znajomych.

Uczciwość przysięgana przed ołtarzem obejmuje także przejrzystość budżetu i przyznawanie się do małych błędów.

Na wszystkie dylematy należy nałożyć filtr współczucia i miłosierdzia.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania:

 

 

Posted in: Bez Kategorii
//