Posted by on 6 maja 2020

Drugie spotkanie o „Pięcioksięgu” prowadzone przez o. Jakuba Waszkowiaka OFM było poświęcone stworzeniu człowieka i jego wyróżnionej godności pośród innych stworzeń.

W Księdze Rodzaju zawarte są dwa opisy stworzenia człowieka. W pierwszym opisie (Rdz 1, 26-27) podkreślony jest aspekt seksualny człowieka – Bóg stworzył jednego człowieka o seksualności męskiej i żeńskiej. Bóg stworzył człowieka na swój obraz, należy jednak zwrócić uwagę, że dopiero razem – kobieta i mężczyzna, tworzą obraz Boga.

W drugim opisie (Rdz 2, 18-25) Bóg przyprowadza do Adama różne zwierzęta. On nadaje im nazwy, co oznacza, że ma nad nimi władzę. Bóg wyciągnął żebro z boku Adama i z niego stworzył Ewę. Widać tu bliskość Adama i Ewy zwłaszcza, że słowo „żebro” oznacza „życie”.

W dalszej części spotkania omawiany był fragment Księgi Rodzaju, w którym opisany jest grzech pierworodny człowieka. O. Jakub wyciągnął z tego fragmentu, praktyczne wnioski, np. nie warto wchodzić w dialog ze złem, grzech prowadzi do ogołocenia i zeszpecenia człowieka, a sam grzech nie jest prywatną sprawą.

Posted in: Bez Kategorii
//