Posted by on 1 kwietnia 2021

Ojciec Fabian Witkowski OFM przybliżył nam na ostatnim spotkaniu istotę Mszy Świętej. Prelegent przedstawił 3 aspekty eucharystii wg abp Fultona Sheena: ofiarowanie – samego siebie, tego, z czym przychodzi się na Mszę świętą; konsekracja (czyli umieranie), komunia święta – czyli nowe życie. Msza święta to kontynuacja Golgoty; “Czyńcie to na moją pamiątkę ‘’ – te słowa są cały czas aktualne.

Najpierw – trzeba się zakochać we Mszy Świętej, to będzie mobilizacją do jej poznania – jej symboli, historii i innych aspektów, po to, by prowadziła do Miłości. Następnie – po zakochaniu – trzeba poznać ją bliżej – zobaczyć co urzeka, co denerwuje. Miłość pojawi się na końcu.

Podczas ofiarowania ofiarowujemy samych siebie – to co jest w nas słabe i grzeszne także. Przynosimy przed ołtarz nie tylko siebie, ale i bliskie nam osoby. Ojciec Fabian przypomniał nam także symbolikę okadzenia – ofiara i modlitwa Kościoła wznosi się jak kadzidło (OWMR 75).

Moment Konsekracji powinien przypominać, że tak jak ziarna obumierają, by dać plon, tak i wierzący powinni działać tak, by umierało w nich to, co złe: słabość, pycha, nieczystość, zazdrość, lenistwo… aby z tego mogło powstać coś lepszego i piękniejszego.

Moment Podniesienia to chwila milczącej adoracji, podczas której powinniśmy uświadomić sobie, że Pan Jezus stał się obecny wśród nas i działać w kluczu “zatrzymaj się – spójrz – poproś”.

Dzięki Komunii możemy żyć z Panem Bogiem w jedności.

Matka Teresa z Kalkuty powiedziała: “To co robimy, jest tylko kroplą w oceanie, ale gdyby jej zabrakło, ocean byłby o nią uboższy” – kroplą w oceanie jest każdy z nas; każdy z nas ma prawo i przywilej zakochać się, poznać i umiłować Eucharystię. Sprawozdanie ze spotkania należy zakończyć oczywistą konkluzją – nie będziemy w stanie nikogo przekonać o tym, jak piękna i ważna jest Eucharystia, jeżeli nie będzie ona istotnym elementem życia nas samych.

Posted in: Bez Kategorii
//