Posted by on 10 października 2013

 

Pierwsze spotkanie w ramach formacji biblijnej już za nami. Michał oraz Janek przybliżyli nam metodę lectio divina, jeden ze sposobów czytania Pisma Świętego. W tłumaczeniu z języka łacińskiego 'lectio divina’ oznacza „pobożne czytanie”.

Metoda ta obejmuje cztery etapy:

1. lectio (czytanie) – polega na uważnym przeczytaniu fragmentu Pisma Świętego, poprzedzonym modlitwą do Ducha Świętego. Ważne jest wyciszenie oraz odejście od codziennych zajęć. Zaleca się, aby wybrany fragment przeczytać kilka razy, nie skupiając się na emocjach.

2. meditatio (medytacja) – w tej części przeczytane słowa próbujemy rozważać w sercu, poszukując odpowiedzi na pytanie: Co Bóg próbuje mi przez nie powiedzieć?

3. oratio (modlitwa) – modlitwa powinna być odpowiedzią na słowo skierowane do nas od Boga. Może to być podziękowanie za to, że żyjemy według Bożego słowa bądź też słowa przeproszenia jeśli nasze życie jest sprzeczne ze słowami, które przed chwilą rozważaliśmy.

4. contemplatio (kontemplacja) – czas kontemplacji to czas, w którym ważniejsza od słów naszej modlitwy staje się obecność Boga oraz Jego słowa w naszym życiu. Można tutaj podjąć próbę spojrzenia na świat i życie z perspektywy Boga.

Czytanie i rozważanie słów Pisma Świętego przynosi wiele owoców w naszym życiu. Poprzez rozwój nas samych i naszej wiary, poznanie oczekiwań Boga wobec nas, przez udoskonalenie naszej modlitwy, aż do odkrycia wielkiej wartości jaką jest przynależność do Kościoła. Dlatego właśnie w naszym codziennym zabieganiu powinniśmy znaleźć czas na pochylenie się nad Słowem Bożym, do którego serdecznie zachęcamy.

A tutaj można znaleźć kilka zdjęć z naszego spotkania.

Posted in: Bez Kategorii
//