Pytanie to pozornie nie dotyczy osób wierzących, dla których nierozerwalność związku małżeńskiego jest podstawą. Nie żyjemy w zamkniętych enklawach, ale we współczesnym świecie, widząc z jakimi trudnościami zmaga się obecnie rodzina. Rozwód nie jest wymysłem XX wieku, historia tej instytucji sięga czasów odrodzenia. Formalnie w Polsce sprawę rozwodów reguluje kodeks rodzinny i opiekuńczy z 1964 r. Pamiętajmy, że rozwód nie jest sytuacją typową.
Związek małżeński, który w świetle prawa polskiego jest dobrowolny, zawarty między kobietą a mężczyzną, monogamiczny, podlega szczególnej ochronie. Zwłaszcza, jeśli z tego związku przyszły na świat dzieci – w szczególnych przypadkach sąd może nie zgodzić się na rozwód. Przy ustalaniu planu wychowawczego nad małoletnimi dziećmi bierze się pod uwagę ich zdanie. Zawsze jednak rozstanie rodziców wiąże się z dramatem dzieci.
– wymieniana najczęściej wśród przyczyn rozwodów, nie jest jedyną. Osoby składające pozew o rozwód wymieniają również pracoholizm współmałżonka, ingerencję osób trzecich, odmienne poglądy polityczne. Często wymieniana jest zdrada, która nie pojawia się nagle, ale jest konsekwencją oddalenia się małżonków od siebie, braku zaufania, narastających kłopotów w komunikacji.
Prowadzące spotkanie w swojej praktyce zawodowej, kierując się dobrem klienta, doradzają rozważne przemyślenie decyzji, rozważenie separacji jako kroku odwracalnego bądź skorzystanie z mediacji. Szczególnie cenne dla słuchaczy było podzielenie się doświadczeniem zawodowym przez panią Kasię i Ewelinę, pełną anegdot, które zachęciło do zadania wielu szczegółowych pytań.