Nasze ostatnie spotkanie w całości poświęciliśmy rozmowom na temat Islamu. Po krótkim wstępie prowadzącego, który przedstawił nam główne założenia i zasady religii islamu, przeszliśmy do części dyskusyjnej.
Czym jest państwo narodowe? Jakie ma cechy? Czy czujemy się bardziej Polakami, czy może obywatelami Europy? Co odpowiada za nasze poczucie narodowości? Na te i wiele innych pytań próbowaliśmy wczoraj odpowiedzieć sobie na spotkaniu. Nie zabrakło ożywionej dyskusji na temat obecnych zagrożeń poczucia tożsamości narodowej i reminiscencji z poprzedniego systemu politycznego. Jak się okazuje, obecne zacieranie się granic państw UE ma wiele cech wspólnych z próbą zatarcia granic państw narodowych w ZSRR. Jednak czy będzie to próba udana, w dużej mierze zależy od nas i naszego poczucia narodowości. Kryzys bowiem może także prowadzić do zacieśniania więzi między obywatelami jednego państwa, ale czy tak będzie również z nami?
Dziękujemy Michałowi za poprowadzenie spotkania. Kolejne spotkanie z tego cyklu może pojawić się wcześniej niż zwykle. O zmianach będziemy informować na bieżąco.
A tymczasem zapraszamy na kolejne spotkanie o franciszkanizmie. Tym razem poprowadzi je biblista o. Adam Sikora OFM, który opowie nam o Biblii w życiu św. Franciszka i Klary. DO ZOBACZENIA!