Historię chrystianizacji Japonii przybliżył nam znany z naszej wspólnoty doktorant filologii Jakub Dekier. Było to jedno ze spotkań z cyklu o sytuacji Kościoła na świecie.
Dowiedzieliśmy się, że chrystianizacja Japonii rozpoczęła się w 1543 roku, wraz z przybyciem misjonarzy z Europy. Szacuje się, że przez kolejne 70 lat chrzest przyjęło od 200 000 do 500 000 osób. Jednak w 1614 roku misjonarze musieli opuścić Japonię. Przyczyną było ich zaangażowanie w politykę, które nie podobało się władcom. Skutkiem wygnania misjonarzy były też prześladowania, przez co chrześcijaństwo na wiele lat zeszło „do podziemi”. Gdy w XIX wieku wprowadzono wolność religijną, okazało się że w Japonii żyje 150 tys chrześcijan, co sam papież nazwał „Cudem Orientu”. Obecnie w Japonii nie przybywa chrześcijan, ponieważ społeczeństwo dystansuje się od zorganizowanych religii, na rzecz wielu nowo powstających ruchów religijnych.
Podczas spotkania dowidzieliśmy się też, że w XX wieku w Japonii żył i działał Polak: franciszkanin Zenon Żebrowski, znany jako brat Zeno, który zasłużył się budową sierocińców dla dzieci które straciły rodziców w czasie II wojny światowej.